A hasmenés, hányás tünetei
Nincs olyan család, ahol ne fordult volna már elő valamilyen hasmenéses vagy hányásos eset. Ilyen tüneteket sok minden okozhat, akár gyomorrontás vagy vírusos és bakteriális fertőzés.
Fontos, hogy a tüneteket időben felismerjük, és a probléma forrását a házi gyermekorvossal együtt azonosítsuk. Különösen igaz ez a kisgyermekekre, akik esetében egy heveny hasmenés vagy hányás komoly vízveszteséghez, akár kiszáradáshoz is vezethet.
Hogyan ismerjük fel?
Hasmenésnek azt nevezzük, ha a széklet nem formázott, hanem a megszokottnál hígabb állapotú, és legalább naponta háromszor, ebben a formában jelentkezik. Csak a két feltétel (naponta legalább három alkalom és híg, folyós állag) együtt fennállása esetén beszélhetünk hasmenésről.
A hányás, ehhez hasonlóan, ha egy nap több alkalommal is jelentkezik, akkor feltétlenül érdemes háziorvoshoz fordulni a panaszokkal.
A hasmenés, hányás kezelésének módjai
Hasmenés, hányás esetén a kezelőorvos dönti el, van-e szükség, és ha igen, akkor milyen gyógyszeres kezelésre.
- Elsődleges feladat a folyadék- és ásványianyag-veszteség gyors pótlása úgynevezett orális rehidráló folyadékkal, rövidített nevén: ORS-sel (oral rehydration solution). A nemzetközi ajánlások alapján összeállított, speciális oldatot erre a célra fejlesztették ki, a betegség első napjaiban érdemes ezzel pótolni az elvesztett folyadékot.
- Vegyes étrendet fogyasztó kisgyermek esetében diétázni nem kell, javasolt a normál táplálkozás folytatása, a könnyű, vegyes étrend.
- “Hasfogó”, “székletkötő” készítményeket gyermekeknek nem szabad adni!
- A gyorsabb felépüléshez hozzájárulhatnak még a gyógyszertárakban vény nélkül kapható, a bélflóra helyreállítása esetén adható készítmények.