A gastrooesophagealis reflux (GERD), közismert néven refluxbetegség hátterében a tápcsatorna felső részének összetett működési zavara áll. A gyomor/nyombél tartalma a nyelőcsőbe kerülve visszaáramlik, ezáltal különböző tüneteket eredményez, és a nyelőcső nyálkahártyájának gyulladását is okozhatja. Egészséges emberekben, felnőttekben és gyermekekben is előfordulhat, de kórosnak abban az esetben mondható, ha rendszeresen jelentkezik, és panaszt is okoz.
A reflux tünetei igen változatosak, és lehetnek enyhék vagy súlyosak is.
Leggyakoribb a gyomorégés, mely többnyire a gyomorszájnak megfelelő területen jelentkezik. Kísérheti savas felböfögés, jellemzően étkezést követően vagy hasi nyomás fokozódásakor. Ezen kívül még típusos tünetek:
- savas vagy keserű szájíz
- nyelőcsőégés
- nyelési nehezítettség
- fogzománc-károsodás
- fogínygyulladás
- rekedtség
- fülfájás
- asztmaszerű tünetek – köhögés, ziháló légzés
A tünetek a fájdalmakon túl egyéb problémát is okozhatnak. Mivel a betegek rosszul alszanak, és nem tudnak tökéletesen pihenni, ezért napközben fáradékonyabbak, és gyengébben is teljesítenek. Ezért a betegség jelentősen rontja az életminőséget.
A betegség hátterében gyakran a nyelőcső izomzatának alulműködése áll, ám a tüneteket okozhatja vagy erősítheti a helytelen életmód is.
Számos tényező, gyakran egymással társulva is szerepet játszhat, például:
- a gyógyszerek
- a dohányzás
- az alkoholfogyasztás
- a telt gyomorral való lefekvés
- a fokozott gyomorsavtermelés
- a rekeszsérv
- a terhesség
- a szűk ruházat
- bizonyos ételek, italok
A reflux kezelése
1.) A reflux kezelésének első lépcsője: az étrend, a megelőzés és a kezelés kulcsa
A táplálkozási és életmódbeli tanácsok betartása jelentős mértékben csökkentheti a reflux kialakulásának kockázatát, és a már kialakult tüneteket is mérsékeli. A beteg együttműködése nélkülözhetetlen, hogy kezelése eredményes legyen.
2.) A második lépcső: a gyógyszertári készítmények
A betegség kezelésében az életmódterápia mellett a protonpumpagátlók (közismert nevükön savlekötők) adása a legnépszerűbb. Tartós alkalmazás esetén viszont gondolj a mellékhatásokra: a vékonybél-diszbiózisra (a bélflóra egyensúlyának zavarára) és az ezzel járó emésztési panaszokra is. Ezért a protonpumpagátlók mellett megfelelő élőflórás készítmények fogyasztása javasolható.
Érintett vagy? Töltsd le a Reflux kisokost, melyet Lada Szilvia dietetikussal, táplálkozástudományi szakemberrel együtt állítottunk össze! Ebben a kisfüzetben egy rövid, de hasznos áttekintést nyújtunk a betegség étrendi és életmódbeli kezelésével, az otthoni diétával kapcsolatban, receptekkel.
Jogszabályi figyelmeztetés: A fenti megállapítások a mikrobiom és azon belül különösen a gyomorflóra általános működését érintő információk, nem a L. reuterivel kapcsolatos egészségügyi állítások. A BioGaia készítményekben található baktériumtörzsek egyedi tulajdonságairól csak egészségügyi szakember (orvos, gyógyszerész, védőnő) nyújthat tájékoztatást.