Néhány évvel ezelőtt a hányással, hasmenéssel járó megbetegedések jellemzően a nyári időszakban fordultak elő. Ma azonban kijelenthetjük, hogy egész évben találkozunk olyan vírusokkal, amelyek ezeket a kellemetlen, néha akár súlyos szövődménnyel járó tüneteket okozzák. Ezért összefoglaltuk, mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és milyen otthoni terápiával csökkenthetjük a kórházba kerülés esélyét.
Mit tekintünk hasmenésnek?
Napi egyszeri híg széklet még nem feltétlenül jelenti kórokozó jelenlétét. A hasmenés – definíciója szerint – a megszokottnál hígabb állapotú széklet, naponta legalább három alkalommal. Ha ilyet tapasztalunk, érdemes mielőbb megkezdeni a lentebb javasolt otthoni terápiát. Kisgyermekeknél különösen fontos haladéktalanul, a gyermekorvossal egyeztetve beazonosítani a tüneteket, és megelőzni a kiszáradást.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a beteg csecsemő (1 éves kor alatti), akkor haladéktalanul vigyük gyermekorvoshoz, a legkisebbeknél ugyanis gyorsabban jelentkezhetnek a kiszáradás akár súlyos tünetei. Minden betegre igaz, hogy ha a hasmenéssel, hányással elvesztett folyadékot nem sikerül visszapótolni – mert például a beteg nem fogadja el, vagy azonnal kihányja –, akkor szintén kérjünk tanácsot a gyermekorvostól.
A hasmenés, hányás 2-3 nap alatt érezhetően csillapodik, és akár teljesen meg is szűnhet. Ha azonban a tünetek még ezután is fennállnak, forduljunk orvoshoz, és derítsük ki vele együtt az okát. Különösen, ha mindehhez más tünetek, például láz, véres vagy nyákos széklet, erős hasi fájdalom is társulnak!
A legfontosabb, hogy figyeljük a kis beteget, és ellenőrizzük megjelennek-e rajta a kiszáradás tünetei. A kiszáradás ugyanis már kórházi kezelést igényel, megelőzendő a szervek károsodását, a súlyosabb következményeket!
Melyek a kiszáradás jól felismerhető tünetei?
Ha a beteg szomjas, emellett aluszékony, álmos, fáradt, szédülésre és fejfájásra panaszkodik, a vizelete kevés és sötét színű, akkor sajnos már a súlyos folyadékvesztés tüneteit mutatja. Jól megfigyelhető, hogy szája és a szemei szárazak. Csecsemők, kisgyermekek esetében a besüppedt kutacs is árulkodó jel. Ha ezeket észleljük, haladéktalanul forduljunk gyermekorvoshoz!
Hogyan előzhetjük meg a bajt?
Jó hír, hogy az időben megkezdett, szakszerű és hatékony otthoni terápiával a kiszáradás és a kórházba kerülés megelőzhető! A terápia tulajdonképpen egyszerű:
Napok | Teendők | Készítmény |
---|---|---|
1-2. nap | A hasmenéses, hányásos tünetek megjelenésekor kezdjük meg a terápiát! Az első egy-két napban a legfontosabb az elveszített folyadék visszapótlása. Mivel ilyenkor a szervezet nem csak vizet, hanem fontos ásványi anyagokat is veszít, a sima víz mellett vagy helyett itassunk a kicsivel gyógyszertárban kapható, speciális rehidráló folyadékot: ORS-t! | ORS (vagy ORF) |
3-14. nap | A tünetek enyhülésekor a betegségben „megviselt” bélflóra állapotát igyekezzünk helyreállítani megfelelő készítményekkel. Előfordulhat, hogy a gyermekorvos más, kiegészítő kezelést vagy gyógyszert is javasol, minden esetben tartsuk be az utasításait! | Élőflórás készítmény + orvos javaslata |
Mit szabad?
- Csecsemő esetében a folyadék visszapótlásában fontos szerepe lehet az anyatejnek is, ezért minél gyakoribb szoptatás javasolt. Tápszeres babák esetében pedig a tápszert kínáljuk a babának minél gyakrabban.
- A kis betegnek, ha eddig vegyes étrendet fogyasztott, diétáznia nem kell, felesleges. Ami jólesik neki, amit megkíván, nyugodtan fogyaszthatja.
Mit nem szabad?
- A remélt „gyors hatás” érdekében gyakran alkalmazott hasfogó, székletmegkötő készítményeket kisgyermekeknek nem szabad adni!
- Szénsavat és cukrot tartalmazó italok, üdítők, gyümölcslevek fogyasztása nem ajánlott, mert tovább irritálhatják a kis betegek pocakját.
Mi az az ORS?
Sokan úgy vélik, az ORS (oral rehydration solution) vagy ORF (orális rehidráló folyadék) korunk egyik legnagyobb vívmánya, jelentősége vetekszik az antibiotikuméval. Valóban így van, pláne, ha figyelembe vesszük, milyen komoly betegségek kialakulásától mentheti meg a kicsinket – tűszúrás, kórházi kezelés vagy bármilyen kellemetlenség nélkül.
A gyógyszertárakban különböző márkájú és ízesítésű rehidráló készítmények kaphatóak, így biztosan megtaláljuk azt, amelyiket a kicsink könnyebben elfogyasztja. Dr. Novák Hunor egyik, szintén a hasmenés, hányás kezelésével foglalkozó cikkének végén elég részletesen ír is ezekről.
További információkért a BioGaia ORS készítményről kattints ide!
Töltsd le Hasmenés, hányás kisokosunkat is!