Amikor szeptemberben megkezdődik az óvoda, az iskola, a közösségbe járás, megtelnek a gyermekorvosi és háziorvosi rendelők is. Miért van ez így, mit tehetünk ellene? (Korábbi cikkeink összefoglalása következik.)
Az okok
Közösségben, különösen gyermekközösségben gyakori a fertőzéses megbetegedés. Ennek oka lehet egy másik, beteg csoporttárs, osztálytárs, de a közös tárgyak, játékok, eszközök használata is. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a fertőzések az immunrendszer támogatásával megelőzhetőek, vagy súlyosságuk csökkenthető. De hogyan?
Immunrendszerünk 80%-a a bélrendszerben van
A bélben élő, mintegy 100 000 milliárd mikroorganizmus (főként baktériumok, de vírusok, gombák is) első számú védelmi vonalunk a betegséget okozó ún. patogének ellen.
“A bélbaktériumok részt vesznek a kórokozók elleni védelemben is. A patogénekkel szembeni védekezést több ponton támogatják. A jótékony bélbaktériumok a bélfalhoz tapadva csökkentik a kórokozók életterét, megakadályozzák a bélfalhoz tapadásukat, átjutásukat a bélnyálkahártyán. Versengés alakul ki a tápanyagokért és a szaporodáshoz szükséges anyagokért. Különféle anyagokat, savakat termelnek, melyek károsak a kórokozó baktériumok számára, gátolják a szaporodásukat.” (Dr. Karoliny Anna, gyermek-gasztroenterológus, a teljes cikk itt olvasható.)
Emellett a bélbaktériumok tanítják az immunsejtjeinket, aktivitásra, termelődésre serkentik azokat; és az egészségünk szempontjából létfontosságú anyagokat, vitaminokat termelnek. Az egészséges bélflóra tehát a jól működő immunrendszer – és ezzel egészségünk alapja.
Mit tehetsz a bélflórád = az immunrendszered egészségéért?
Az emésztőrendszerünkben élő, hasznos baktériumok az immunrendszer megfelelő működésében játszott szerepe óriási, ezért segítsük szaporodásukat és működésüket!
Étkezés
Minél változatosabban fogyasztunk zöldséget és gyümölcsöt, annál többféle hasznos bélbaktériumot tudunk táplálni, vagy a szaporodásukat segíteni.
Javaslatok:
- Rostok bevitele változatosan: minimum 20, de inkább 30-féle zöldség és gyümölcs fogyasztása hetente
- Példa: vöröshagyma, lilahagyma, fokhagyma, póréhagyma, sárgarépa, petrezselyem, zeller, karalábé, zöldsalátafélék, zöldborsó, zöldbab, tök, sütőtök, édesburgonya, kápiapaprika, zöldpaprika, pritamin, cékla, fejes káposzta, lila káposzta, kínai kel, kelbimbó, hónapos retek, fekete retek, jégcsapretek, alma (többfajta), körte, narancs, szilva, áfonya, szőlő stb.
- Diéta: ha speciális diétára szorulsz, konzultálj szakemberrel
Életvitel
Ha kiegyensúlyozott, nyugodt életet élünk, kedvező környezetet biztosítunk a hasznos bélbaktériumoknak is.
Javaslatok:
- Mozgás: életkornak és fizikai állapotnak megfelelő mennyiségű, napi rendszerességgel
- Levegőzés: legalább napi 20 perc, hideg és napsütéses időben is
- Pihenés: nyugodt és elegendő éjszakai alvás
Vitaminok
Megfelelően vegyes táplálkozással tápanyagszükségletünk, vitamin- és ásványianyag-igényünk többnyire fedezhető. Mégis felmerülhet olyan állapot, amikor – étrend-kiegészítők formájában – kiegészítésre van szükség.
Javaslatok:
1.) D-vitamin, különösen ősztől tavaszig, de közösségbe lépés előtt már egy hónappal (tehát augusztusban) megkezdhetjük a felkészülést.
“A bél jelenti az első védelmi vonalat a szervezetbe kerülő idegen molekulákkal és a potenciálisan kórokozó baktériumokkal szemben. A D3-vitamin és a D-vitamin receptorok fontos szerepet töltenek be a bél egészséges védekező funkciójának biztosításában, a kórokozók elleni fehérjetermelés serkentése révén pedig fontos szerepük van a normál bélflóra fenntartásában.” (Dr. Schäfer Eszter gasztroenterológus, a teljes cikk itt olvasható.)
2.) C-vitamin
3.) E-vitamin
4.) Szelén
5.) Cink
Probiotikumok – még inkább: immunobiotikumok
Bélflóránk egyensúlya külső hatásokra – például antibiotikum-kúra, gyomorsavcsökkentők, fertőzéses megbetegedés, stressz, túlzott higiénia – vagy krónikus betegség esetén – például allergia, autoimmun betegség, COPD, IBS, gyulladásos bélbetegségek – felborulhat.
Javaslat:
- Megfelelő probiotikum rendszeres fogyasztása: olyat válassz, amely az emberi bélflóra számára természetes, krónikus betegségek esetén is biztonságos, és igazoltan támogatja a bélflóra egészséges állapotát, vagy segíti annak helyreállítását – ezeket hívhatjuk immunobiotikumoknak is
- Kérdezd orvosodat: számos élőflórás készítmény ma étrend-kiegészítőként kerül forgalomba, és a vonatkozó jogi szabályozások miatt csak orvosod, gyógyszerészed adhat bővebb felvilágosítást, pontosabb útbaigazítást
Jó egészséget, és különösen: betegségmentes óvoda- és iskolakezdést kívánunk!
IMMUNTIPPEK 2. RÉSZ: Hogy kerül 100 billió mikroorganizmus a beleinkbe? (Dr. Karoliny Anna)
IMMUNTIPPEK 3. RÉSZ: Egészségünk alapja 1.5 kiló baktérium a belünkben (Dr. Karoliny Anna)
IMMUNTIPPEK 4. RÉSZ: D-vitamin – egyedül nem megy (Dr. Schäfer Eszter)